Adwokat czy radca prawny?

Kancelaria Pewnie → Adwokat czy radca prawny? Kto jest lepszy dla przedsiębiorcy?

Adwokat czy radca prawny? Kto jest lepszy dla przedsiębiorcy?

07 lut 2024 | Różne

A odpowiedź może zaskoczyć.

Czyniąc długą historię bardzo krótką dla Ciebie bez różnicy czy pomoże Ci adwokat czy radca prawny.

Serio.

Jeśli chcesz jednak wiedzieć więcej

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej, masz przed sobą zarówno adwokata i radcę prawnego, oboje Ci odpowiadają w równym stopniu i chcesz wiedzieć kto będzie lepszy to… znajdź jeszcze jedno kryterium wyboru.

Zadzwoń do jednego i drugiego i sprawdź, który po jakim czasie oddzwoni. Sprawdź w rozmowie, z którym z nich masz lepsze flow. To człowiek, z którym prowadząc firmę, możesz się stykać coraz częściej. Lepiej pracować z kimś względem kogo masz lepsze odczucie. Sprawdź czy dotrzymuje obietnic. Rozpocznij od tych najprostszych (gdy obieca, że oddzwoni dzisiaj to nie oddzwoni pojutrze mówiąc, że mógł wcześniej rozmawiać, bo był na rozprawie). Gdy nie dotrzyma prostej obietnicy masz większą szansę, że gdy obieca Ci, że „na pewno wygra sprawę” (aczkolwiek, co warto zaznaczyć, nie wolno mu tak zrobić).

 

A jeśli masz więcej czasu pozwól, że Ci opowiem więcej

Proces kształcenia adwokata i radcy prawnego jest podobny choć nie taki sam. Każdy z nich najpierw musi przejść pięcioletnie studia prawnicze. Następnie zdać musi egzamin wstępny na aplikację odpowiednio adwokacką bądź radcowską – w obu wypadkach mają dokładnie te same pytania i muszą osiągnąć identyczny wynik. Różnice zaczynają się dopiero w trakcie aplikacji.

Przykładowo we Wrocławiu aplikanci adwokaccy mają większą swobodę i więcej czasu na zdobywanie doświadczenia ściśle zawodowego, bo mają mniej zajęć teoretycznych i egzaminów. Z kolei aplikanci radcowscy od pierwszego do ostatniego roku są przeczołgiwani przez egzaminy od bardzo prostych aż po takie, które doprowadzają do porzucenia aplikacji przez niedoszłego radcę prawnego.

Trzyletnia aplikacja kończy się egzaminem końcowym, który trwa cztery dni i sprawdza umiejętność pisania typowych pism procesowych kolejne z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego, administracyjnego i etyki prawniczej. Treść zadań dla przyszłych adwokatów i radców prawnych się różni, aczkolwiek również nie umiem powiedzieć, który egzamin jest trudniejszy. Adwokaci powiedzą, że ich, a radcowie powiedzą, że ich. Nic nowego.

Jakie to ma przełożenie na to jak później ten prawnik będzie w stanie Ci pomóc? To kwestia indywidualna i nie jestem w stanie tego obiektywnie ocenić. Sam przechodząc aplikację adwokacką bardziej pasował mi model, w którym to ja mogłem dobierać sobie kierunki rozwoju bez konieczności uczenia się o tym, o czym wiedziałem, że nie będę się zajmował.

Tak więc czy różnice są na tyle duże bym miał zmienić opinię, którą przedstawiłem w pierwszym zdaniu tego artykułu?

Nie.

Nie wykluczam, że w innych dziedzinach niż pomoc prawna przedsiębiorcom różnice są widoczne. Niemniej w zakresie mojego poletka takich różnic nie widzę.

Z całą pewnością zarówno adwokat jak i radca prawny zaczynają wykonywanie zawodu z dużą wiedzą na temat teorii prawa (zdobyte w trakcie studiów na uniwersytecie) jak i mają przygotowanie zawodowe (zaczynają je zdobywać najczęściej już w trakcie studiów w ramach praktyk w kancelariach, sądach itp. oraz w trakcie aplikacji). Zapomnij też o historiach, że ktoś pozostaje adwokatem/radcą prawnym tylko dlatego, bo jego ojciec/dziadek też nimi byli. Wolny rynek rządzi tą branżą i widać to w coraz wyższej konkurencyjności kancelarii względem siebie i nikt nie dbający o standard obsługi długo miejsca na rynku nie zagrzeją.

Ok, to o w ogóle chodzi z tym podziałem na adwokatów i radców prawnych? Skąd to się wzięło? Ponownie czyniąc długą historię krótką – w Polsce zawód adwokata pojawił się w dziewiętnastym wieku. Adwokat świadczył wszelkiego rodzaju pomoc w sprawach prawnych. Po drugiej wojnie światowej w Polsce pojawiły się przedsiębiorstwa państwowe, które też potrzebowały obsługi prawnej. Nie chcieli się tym zajmować adwokaci, więc aparat PRL wykształcił swoich prawników – nazywając ich radcami prawnymi. PRL się skończył a ludzie z doświadczeniem prawniczym zostali. Założyli swój samorząd prawniczy i tak zostało do dzisiaj.

Myślę, że wiem dlaczego się zastanawiasz nad wyborem - pozwól, że Ci pomogę

Zastanów się czy w ogóle rozumiesz co do Ciebie mówi Twój prawnik. Chyba nie muszę Ci mówić, że prawnik to częściej niż rzadziej osoba, która wie jak mówić by wypadać przekonująco.

Nie bój się dopytywać. Gdy prawnik nie będzie chciał się pozbywać tego nimbu tajemniczości wynikającego ze stosowania języka właściwego salom sądowym i wykładowym – dobrze się zastanów czy możesz polegać na jego słowie. Wszak pamiętaj, że na końcu to Twoje decyzje są istotne, a prawnik jest jedynie Twoim doradcą. Pamiętaj, że po zakończonej z niepowodzeniem sprawie prawnik może Ci powiedzieć „a nie mówiłem?”. Dobrze byś wcześniej nie tylko pamiętał co mówił, lecz również byś rozumiał co mówił.

Z pewnością nie wierz w to, że jeden prawnik (zarówno adwokat jak i radca prawny) zna się doskonale na wszystkim.

Nie zna się. Po prostu. Przepisów prawa jest za dużo (a jest coraz więcej) a do tego się zmieniają – raz rzadziej raz częściej. O ile jeszcze jest w stanie sobie przypomnieć przepisy dotyczące rozwodu (ostatni przeprowadzał przykładowo pięć lat temu) o tyle nie będzie może nie znać ostatnich orzeczeń sądu (które nawet w naszym nie-precedensowym systemie prawnych w USA też odgrywają znaczenie), a nawet osobistych preferencji sędziów z określonego zakresu spraw. Wybierz prawnika, który już zna się na tym co robi i nie poświęca czasu na dokształcanie się z podstaw, a który w tym czasie będzie rozważał niuanse Twojej sprawy tak by nimi zagrać pomagając Ci. Będzie się przy tym opierał o swoje osobiste doświadczenie, które zdobywał po obu stronach sporu. Wszak jak sądzisz, który prawnik najlepiej udowodni to, że należy Ci się duże odszkodowanie? Czy nie przypadkiem ten, który w innej sprawie wykazywał, że jego klient dłużnik nie musi płacić dużo bądź nie musi płacić nic?

Do tego dochodzi kwestia osobistych predyspozycji. Uwierz, ktoś kto się dobrze odnajduje przykładowo w pisaniu opinii prawnych na długi termin realizacji może gorzej się odnaleźć w sytuacji, w której musi na szybko zadziałać w sprawie karnej, gdy jego klient zostaje właśnie aresztowany.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak taki podział może wyglądać poczytaj o naszych prawnikach.

Czy są świetnymi prawnikami? Są. Gdyby nie byli nie pracowaliby w Kancelarii Pewnie.

Zespół Kancelarii Pewnie jest ułożony w ten sposób, że każdy z prawników ma swój obszar specjalizacji. Został do niego dobrany też nieprzypadkowo.

W ramach każdej naszej rekrutacji otrzymujemy dziesiątki zgłoszeń, a kandydaci, których zaprosimy na okres próbny przechodzą wcześniej trzyetapowy proces kończony badaniem predyspozycji zawodowych za pomocą narzędzia Harrison Assessment. To nie są ludzie z przypadku, a osoby pieczołowicie dobrane do swoich zadań zarówno pod kątem kompetencji jak i osobistych predyspozycji.

By nie odchodzić za daleko od tematu artykułu – są to zarówno adwokaci jak i radcowie prawni.

Z drugiej strony pamiętaj, że idąc do specjalisty poddajesz się jego specjalności.  Co mam na myśli? Specjalista od prawa karnego może nie zauważyć, że byś odzyskał swoją należność z faktury nie musi zgłaszać Twojego dłużnika na policję. Być może wystarczy odpowiednio skonstruowane wezwanie do zapłaty bądź spisanie szablonu umowy w sposób, który odbiera Twojemu potencjalnemu dłużnikowi wolność w zakresie wyboru czy ma Ci zapłacić bądź nie. Nie można wykluczyć, że najlepszą drogą będzie faktycznie skorzystanie z drogi karnej,  . Czasem nawet lepiej by w obliczu niewielkich szans powodzenia doradził Ci rozwiązanie najbardziej ekonomiczne.  

Ba, czasem najlepszą poradą prawną jest porada by lepiej odpuścić, bo szanse osiągnięcia celu są niewielki bądź żadne. Czasem nawet wtedy gdy szanse na wygranie sprawy sądowej są bardzo wysokie.

Czasem najlepszą poradą prawną jest porada by… odpuścić.

Nie potrzebujesz prawnika, który sam wyjdzie na dobre a Ciebie wpakuje w beznadziejną sprawę, o czym nawet nie wiedziałeś przed jej rozpoczęciem. Tak jak piszemy na naszej stronie nie stosujemy takich praktyk.

Czy piszę o tym wszystkim, bo my w Kancelarii tacy jesteśmy? Oczywiście, że tak. Robimy to w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców wykazuje, że taka właśnie ma być obsługa prawna przedsiębiorcy.

Rafał Horończyk - adwokat

Rafał Horończyk

Adwokat. Lider Kancelarii Pewnie.

Ostatnie wpisy

Zawieranie umów – na papierze, w mailu a może przez Autenti?

Zobacz więcej

Spółka postawiona na nogi i gotowa, by Cię chronić i byś dzięki niej oszczędzał pieniądze

Pan Mariusz* prowadzący dużą firmę budowlaną trafił do nas gdy szukał...

Zobacz więcej

Bądź na bieżąco